Czym dokładnie jest implant zębowy i kiedy go stosujemy?
Implant zębowy to innymi słowy sztuczny korzeń – wszczep wykonany z tytanu, odzwierciedlający wielkością prawdziwy korzeń zęba. Stosujemy je w przypadku ubytków w naturalnym uzębieniu pacjenta. Na jego podstawie zostaje opracowana korona – docelowo sztuczny ząb.
Jak wygląda proces leczenia?
Samo opracowanie i założenie implantu stomatologicznego złożony jest z trzech etapów leczenia:
1. Wszczepienie implantu
2. Wkręcenie śruby gojącej
3. Zamocowanie sztucznego zęba
Pierwszy etap oparty jest na wywierceniu w kości otworu przeznaczonego na wkręcenie implantu. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań wykonujemy zdjęcie pantomograficzne, na podstawie którego lekarz prowadzący weryfikuje, czy ilość tkanki kostnej jest wystarczająca do wprowadzenia implantu. W przypadku zaniku kości niezbędna jest jej regeneracja. Wszczepienie implantu wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Po wprowadzeniu implantu lekarz zszywa ranę. Sam implant nie jest widoczny.
Po zakończeniu pierwszego etapu ważny jest czas gojenia, podczas którego dochodzi do bezpośredniego zrośnięcia się korzenia z kością.
W drugim etapie lekarz odsłania implant i wkręca śrubę gojącą, której celem jest przyspieszenie procesu gojenia się błony śluzowej oraz wymodelowanie kształtu dziąsła pod docelową koronę protetyczną.
Ostatnim, trzecim etapem leczenia jest zamocowanie sztucznego zęba. Łącznik protetyczny zostaje przykręcony do implantu. Jeśli połączenie łącznika z implantem jest stabilne – następuje mocowanie korony protetycznej.