Mikroskop leczenie endodontyczne
Leczenie kanałowe jest zabiegiem wymagającym dużej precyzji i wiedzy stomatologa. W mikroskopowym leczeniu kanałowym lekarz zyskuje pełny wgląd do wnętrza komory zęba oraz kanałów korzeniowych, których nie widać gołym okiem przez wzgląd na ich małe rozmiary. Mikroskop operacyjny poprzez 40-krotne powiększenie pozwala na dokładne określenie długości, kształtu, a także ewentualne uszkodzenia ściany korzenia.
Dzięki temu zajmujemy się najbardziej skomplikowanymi zabiegami z zakresu endodoncji tj. usuwanie złamanych narzędzi, zamykanie perforacji, odnajdywanie dodatkowych kanałów, leczenie zębów z bardzo zakrzywionymi, wąskimi kanałami.
Zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem:
- Precyzja leczenia
- Leczenie kanałowe może się odbyć podczas jednej wizyty
- Niweluje ryzyko reinfekcji
- Szczelne wypełnienie kanałów
- Szerokie spektrum możliwości zabiegowych (usuwanie złamanych narzędzi, udrażnianie wąskich, trudnych i zakrzywionych kanałów, zamykanie perforacji dna komory i kanałów korzeniowych, usuwanie wkładw koronowo-korzeniowych, diagnostyki złamań korzenia, leczenie zębów z resorpcją korzeni).
Zabieg odbywa się po znieczuleniu miejscowym, wobec czego Pacjenci nie odczuwają bólu. Poszerzenie możliwości wglądu stomatologa sprawia, że leczenie kanałowe pod mikroskopem przebiega relatywnie szybko, bez niepożądanych skutków ubocznych.
Sedacja wziewna podtlenkiem azotu brzmi jak nazwa poważnego zabiegu, a to tyle co zastosowanie gazu rozweselającego (anestetycznego). Nie działa on jak znieczulenie, gdyż nie powoduje, że ból podczas zabiegu całkowicie znika. I nie taka jest jego rola: zastosowanie gazu rozweselającego ma przede wszystkim wpłynąć na nastawienie pacjenta, rozluźnić go i obniżyć poczucie strachu.
Zastosowanie gazu rozweselającego ma nie tylko poprawić nastrój mocno przestraszonego zabiegiem pacjenta, ale również ułatwić pracę lekarzowi, któremu przecież zależy, aby pacjent maksymalnie z nim współpracował. Podczas działania gazu zmniejsza się odczuwanie bólu (choć nie zanika) i osoba staje się niewrażliwa na zapachy, dźwięki oraz dotyk. Pacjent może nawet zapomnieć o całym zabiegu. Zmniejsza odczucie stresu i może mieć efekt terapeutyczny.
Stosowanie gazu przy każdej wizycie danego pacjenta może zmienić jego podejście do leczenia stomatologicznego w ogóle.
Dzieci a sedacja wziewna
Dziecko chętniej poddaje się zabiegom dentystycznym, kiedy może w przyjazny sposób dokonać wyboru pachnącej truskawkami czy gumą balonową maseczki, a nawet śmiać się na fotelu! Sedacja staje się zabawą i wstępem do udanej pracy dentysty. Działa na dzieci bez względu na poprzednie doświadczenia we współpracy z lekarzem.
Termin gaz rozweselający jest także pewnym uproszczeniem, dlatego lepiej przy tym zabiegu mówić właśnie o podtlenku azotu (z dodatkiem tlenu), którego nazwa nie wprowadza w błąd. Osoba pod jego wpływem faktycznie jest weselsza, ale środek ten działa przede wszystkim odurzająco. Pacjent może pod jego wpływem, mówiąc potocznie, „rozluźnić się”, „odpłynąć”, stracić świadomość (nie przytomność!) i nie do końca wiedzieć, co się z nim dzieje.
Stan ten jest miły dla dzieci i dorosłych, ale nie powoduje utraty kontroli nad odruchami ciała.
Sedacja wziewna podtlenkiem azotu działa już po 30 sekundach: sam podtlenek jest całkowicie usuwany z organizmu w wyniku oddychania. Sedacja wziewna należy do typu płytkich. Czas oddziaływania podtlenku azotu wynosi maksymalnie około 30 minut.
Przeciwwskazania do sedacji wziewnej
Katar, zapalenia zatok, ucha środkowego, stwardnienie rozsiane i rozedma płuc. Zabiegu powinny unikać również kobiety ciężarne, przede wszystkim w pierwszych miesiącach ciąży.
Kiedy jest zalecana sedacja?
Wskazuje się, że dobrze stosować tego typu zabiegi u dzieci z ADHD, nadpobudliwością nerwową czy takich, które w sytuacjach stresowych mogą reagować wymiotami. U dorosłych zdecydowanych na zabiegi powodujące stres, przestrach czy zwykłą niepewność, objawiającą się odkładaniem kłopotliwych wizyt dentystycznych „na później”. Z gazu rozweselającego chętnie korzystają stomatolodzy pracujący z dziećmi.
Nasz gabinet wyposażony jest w pracownię rentgenowską, w związku z tym jesteśmy w stanie na miejscu wykonać pantomogram czy inne zdjęcie rentgenowskie.
X-MIND TRIUM Wyjątkowa wizualizacja dla najbardziej wymagających wyników.
W naszym wyposażeniu znajduje się tomograf zębów umożliwiający wykonywanie trójwymiarowych zdjęć rentgenowskich, szczególnie istotnych przy implantach zębowych.
Aparat X-MIND® TRIUM do panoramicznych zdjęć stomatologicznych, z możliwością 3D (CBCT) i cefalometrii. Aparat ma pełen zakres wielkości FOV umożliwiający badania 2D i 3D. X-MIND TRIUM to kluczowe narzędzie do planowania zabiegów oraz monitoringu pozabiegowego.
Dzięki wysoce dokładnym obrazom 3D anatomii pacjenta wyświetlanym na jednym skanie, X-MIND TRIUM daje w pełni wszechstronny widok łuku pacjenta. X-MIND TRIUM umożliwia dokładną ocenę gęstości kości i rozmieszczenia struktur anatomicznych, co pozwala na mocowanie implantów. Ponadto obrazowanie 3D umożliwia określenie wielkości i rozmiarów implantów odpowiednio do morfologii pacjenta. X-MIND TRIUM daje bardzo wyraźne i dokładne obrazy przekrojów poprzecznych, do obliczenia objętości biomateriału niezbędnego do zabiegu podniesienia zatoki oraz do zabiegów pod kontrolą techniki obrazowej dzięki oprogramowaniu Acteon imaging Suite.
PIEZO TOME ACTEON – Niezrównane działanie Piezotome® w połączeniu z doświadczeniem klinicznym lekarza przeciera drogę dla precyzyjniejszych, szybszych, atraumatycznych i bardziej przewidywalnych zabiegów obejmujących kości.
Zabiegi z użyciem Piezotome® dają wyjątkowe wyniki przy nadzwyczajnym gojeniu, znacząco mniejszej opuchliźnie, bólu oraz powikłaniach w przebiegu pooperacyjnym. Doskonała kontrola nad modulowaniem częstotliwości umożliwiająca zachowanie tkanek i lepsze gojenie się tkanek.
Liniowe wibracje końcówki, jak również niewielka grubość końcówki zapewniają niezwykle precyzyjne i gładkie cięcie skutkujące minimalną utratą kości. Mniej traumatyczne zabiegi chirurgiczne poprawiające akceptację przez pacjenta i pomagające w szybszym powrocie do normalnego życia.
Endopilot jako gwarancja bezpieczeństwa
Endopilot zapewnia wiele możliwości stomatologom – nie tylko przyczynia się do lepszego komfortu pracy, ale też pozwala na dokładny pomiar długości kanału korzenia, co ma bezpośredni wpływ na tak ważną w naszym zawodzie precyzję. Tę możliwość zawdzięczamy technologii mikroprocesowej – długość kanału korzenia zostaje określona przez analizę sygnału, a wartości pomiarowe są zarejestrowane.
Ustawianie granicy odległości do wierzchołka kanału odbywa się za pośrednictwem prostego przesuwania znacznika na wyświetlaczu endometru. Dodatkowo stomatolog ma pełną kontrolę poprzez łatwą analizę prędkości i momentu obrotowego silnika endo.
Precyzja i szybkość
Praca z endopilotem utożsamiana jest z najszybszą metodą opracowania kanału za sprawą techniki wprawiającej narzędzie w rytmiczne, naprzemienne ruchy (w prawo, w lewo).
Dodatkowe bezpieczeństwo
Endopilot posiada system inteligentnej redukcji momentu obrotowego, który umożliwia:
– nieprzerwane wydobywanie wiórów z kanału,
– ograniczenie wydajności cięcia pilnika w szczytowym obszarze,
– stałe transportowanie materiału w kierunku wierzchołka korzenia.
Technika dynamometryczna z kolei pozwala na uwalnianie zablokowanego narzędzia w kanale – co niweluje ryzyko złamań narzędzia w kanale.
Pełna kontrola w rękach stomatologa
Endopilot umożliwia monitoring zużycia pilników, który opiera się na dokładnej analizie:
– prędkości,
– momentu obrotowego,
– czasu stosowania narzędzia,
– krzywizny kanału.
Dodatkowo wskaźniki LED pozwalają na uzyskiwanie cennych, strategicznych informacji, wpływających na przebieg zabiegu. Urządzenie kontroluje proces nagrzewania, analizuje osiągniętą temperaturę i sygnalizuje gotowość do pracy. Ciepłe, pionowe techniki kondensacji sprawiają, że wypełnienie kanałów korzeniowych następuje w sposób gęsty i jednorodny.